ВМ-НФ Архівна версія
Нова платформа Шкільного Медіахолдингу "ВМ-НФ" 
http://zps19.at.ua/ (2018-2019 н.р.)

Рейтинг успешности

TOP-5

1 місце - Соляріс
2 місце - Дивосвіт
3 місце - Шкільна планета
4 місце - Ексклюзив
5 місце - Нью-Скіфія

Ведущий проект

Периодическое печатное издание - Журнал "Вестник Мечты". Недавно Вышел № 56! Читать >>>

Категории раздела

По ту сторону экрана - 2017 [123]
Тиждень екологічного споживача [27]
Медиатексты "ВМ-НФ" [359]
По ту сторону экрана - 2016 [142]
По ту сторону экрана [84]
Конкурс эссе и рецензий
История И.В. Старова [8]
Всё для дистанционного обучения
Русский язык и литература - Н.Ф. Погорелова [12]
Всё для дистанционного обучения

З 26 грудня 2016 р


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Главная » Статьи » По ту сторону экрана [ Добавить статью ]

НЕ ДИТЯЧА ЦЕ СПРАВА - ВІЙНА.

Про Другу Світову було знято безліч фільмів не тільки у Радянському Союзі, а й у світі. Але мало яку кінокартину можна поставити на один щабель з дебютною працею Андрія Тарковського, "Івановим дитинством", глибокий психологізм і трагізм якої не може залишити байдужим навіть спокушених глядачів. Та, як на мене, найбільша заслуга пана Тарковського у тому, що це неймовірний у своїй силі антивоєнний фільм, що показує війну у її найнепригляднішому, найтемнішому вияві ― у її впливі на дітей, яким навіть нормального дитинства не відведено. Воно є, продовжується, але на місці радості у ньому ненависть.

Іван у свої дванадцять ― досвідчений розвідник, що думає і висловлюється, як доросла людина, він сильний, вольовий, сміливий, вміє переносити труднощі та давати собі раду. Хлопець встиг побувати спочатку в партизанах, потім у дитбудинку, з якого втік (перебування в ньому, до речі, всією душею ненавидів, бо вважав тільки за "даремне проїдання харчів"). Знайшов він себе на фронті, де зміг стати корисним, і, що набагато важливіше, потрібним: знайшлися капітан Холін, старшина Катасонов та підполковник Грязнов, що взяли його під своє крило і в певній мірі замінили сім'ю. Саме через це він і сприймає їх намір відіслати його в тил в штики. Можливість того, що вони його забудуть, підсвідомо жахає Івана, і саме це, на мою думку, є ключовою причиною його спротиву. А ще все недовге життя Івана було зруйноване німцями: вони розпочали війну, вбили батька і на його очах розстріляли матір і молодшу сестричку. Єдина його мета ― помста. Всі німці ― і ті, що живі приймали участь у боях, і попередні покоління, видаються йому бездушними монстрами (згадаймо його подив і невіру, коли Гальцев показував трофейний німецький альбом, і його "у німців не може бути поетів").

Всі члени "сім'ї" Івана хоч раз висловлювали головну думку фільму: "Війна ― не місце для дітей", хіба що формулювали це по-різному. Наврядчи з моєї пам'яті колись піде сцена "суду" над фашистом, коли хлопчик перед початком свого бою з шинеллю прилагодив дзвін і дзвонив у нього, наче закликаючи весь світ до бою, а потім, загнавши невидимого ворога в кут, захлинаючись сльозами виголошував вирок ― з трофейним ножем у руці. У цій сцені з'являється чітке усвідомлення того, що Іван ще дитина, він ніколи і не виростав з дитинства. І діє він саме по-дитячому; плаче, ображається, грає. Він сам насправді не вважає себе дорослим: у снах бачить усміхнену маму, що дає йому напитися з відра, її розповіді, маленьку сестричку і розсипані по берегу яблука, що їх надкушують коні. Всі сни наприкінці закінчуються кошмаром - як і життя Івана, удачі якому не вистачило до кінця.

Остання сцена: після перемоги солдати безкінечним потоком передають підняті з підвалів папки зі справами полонених. Потім розбирає їх Гальцев, читаючи на перших сторінках "розстіляний" чи "страчений", і так раз за разом, у сотнях, тисячах папок, поки не натикається серед них на ім'я Івана. Опісля заходять у кімнату для тортур, у якій до стелі прилагоджені дротяні петлі. Вони, загартовані у запеклих боях, заклякли у німому жаху побачивши такі прості речі, що забрали життя десятків людей. І тут спалах ― бездиханне тіло Івана котиться сірою підлогою. А через мить вже маленький хлопчик біжить за сестрою берегом, простягає руку вперед ― і пітьма. Можливо, це символізує драму Івана, те, що насправді він не бачив кінця війні, навіть не міг уявити його. Знищено не тільки його сьогодення, а й майбутнє.

Що ж до самого фільму, я можу лише схилитися перед талантом Андрія Тарковського, який зміг так майстерно поставити, за його словами, не надто вдалу повість Володимира Богомолова "Іван". Використовуючи незвичні глядачам прийоми та символи, він зміг добитися глибокого психологізму фільму. Особливо виділяються сни, що різко контрастують з реальністю, роблячи її ще темнішою. Варто відзначити і майстерність оператора, Вадима Юсова - захоплюючі картини, цікаві плани -  вони одні захоплюють подих і приковують до себе увагу; операторська робота підкреслює події, а музика у фільмі надає їм особливого впливу. Акторський склад чудовий, але перевершує всіх виконавець головної ролі, шістнадцятирічний Микола Бурляєв, підписаний у титрах "Колею". Образ, який було б важко зіграти і дорослому освідченому актору, хлопець розкрив блискуче.

Якщо задуматись, у фільмі не пролунало ні ноти героїчного пафосу. Хай і поетична, але це трагедія цілих поколінь, яка підкреслена однією фразою: "Невже це не остання війна в історії людства?"

Самойлова Альбіна, 8 клас

 

Владимировский УВК, Приазовский район, Запорожская область.

Учитель: Тракалюк Н.В.
Фильм: "Иваново детство" Тарковского.
Категория: По ту сторону экрана | Добавил: mech (15.02.2015) | Автор: Самойлова Альбіна
Просмотров: 261 | Теги: Иваново детство, по той бік екрану, Самойлова Альбіна, По ту сторону экрана | Рейтинг: 3.7/3
Всего комментариев: 0
avatar

Форма входа

landmarks

Проверить текст на соответствие информационному стилю - очистить от словесного мусора >>>

Перевірити текст - знайти можливі помилки >>>

Эссе и рецензии "По ту сторону экрана - 2018"

Выпуски газет

Січень 2018: Кристалл, Луч солнца, Феникс, Нью-Скифия, 220V - next, Искорка, Эксклюзив, Шкільна планета, Максимум адреналина, Орео, Солярис,

Спец-випуски - "Mediaschool - 2018" Промінь сонця, Іскорка, Дивосвіт,

Лютий 2018: Дивосвіт, Кристалл,

Березень 2018: 21 век, Нью-Сити, Луч солнца, Кристалл, 220V-next, Эксклюзив, Максимум адреналина, Искорка, Шкільна планета, Орео,

Квітень 2018: Нью-Скифия - эко-выпуск, Луч солнца, Кристалл, Дивосвіт, 220V-next, Искорка, Феникс, Максимум адреналина, Эксклюзив, Солярис

Поиск по сайту

Друзья сайта

  • Новости ПШП

    Наш опрос

    Сколько времени в день Вы проводите за интернетом?
    Всього відповідей: 47